مصاحبه آزمایشی (Skype) توسط امیر طباطبایی

مصاحبه آزمایشی (Skype)

یکی از مراحل مکاتبات (بالاخص دانشجویان دکتری) انجام اسکایپ با استاد و یا کمیته تصمیم گیرنده خواهد بود. با انجام اسکایپ آزمایشی و پرسش و پاسخ معمول مصاحبات، متقاضی می‌تواند آمادگی لازم جهت اسکایپ اصلی را کسب نماید.

تعداد مصاحبه آزمایشی (Skype) انجام شده توسط امیر طباطبایی: 8

مراحل انجام :

1- پرداخت را انجام دهید.

2- در پروفایل خود تاریخ جلسه اسکایپ را مشخص فرمایید.

3- لطفا سوالات نمونه را مطالعه فرموده و تا جلسه اسکایپ آماده شوید.

4- کارشناس مصاحبه در روز مشخص شده با شما از طریق اسکایپ تماس خواهد گرفت.

زمان بندی مصاحبه آزمایشی (Skype) امیر طباطبایی:
روزهای مصاحبه اسکایپ : سه شنبه, پنجشنبه
ساعات مصاحبه اسکایپ : از ساعت 12 تا 18

هزینه مصاحبه آزمایشی (Skype) : 1,000,000 تومان
زمان انجام : 1 روز پس از پر کردن فرم توسط متقاضی

در صورت نیاز به انجام زودتر از موعد ذکر شده حتماً از قبل با تیم اپلای پلاس هماهنگ فرمایید. اپلای پلاس ممکن است در زمانی کمتر از زمان ذکر شده خدمات را انجام دهد و یا انجام خدمات تا زمان حداکثر ذکر شده به طول انجامد. مسئولیت برنامه ریزی زمان درخواست با متقاضی است.

کد تخفیف : اعمال
مبلغ قابل پرداخت : 1,000,000 تومان

با توجه به اینكه پیگیری سفارش شما بایستی از طریق حساب کاربری انجام شود، لطفاً ابتدا وارد حساب کاربری شوید و سپس اقدام به ثبت سفارش فرمایید.

آمادگی برای مصاحبه با استاد (Skype)

مصاحبه تحصیلی (Skype) گاهی توسط کمیته پذیرش به منظور پایان مراحل درخواست اپلای به عنوان معیاری برای مقایسه متقاضیان دارای شانس مناسب برای ارائه پوزیشن در دوره های دانشگاه استفاده می شود. بسیاری از کالج ها و دانشگاه های برتر دنیا، قبل از پذیرش دانشجویان خود، آن ها را به یک مصاحبه تحصیلی که معمولا در بستر نرم افزار Skype است، دعوت می کنند، تا توانایی آن ها را در مسائل مختلف بسنجند. در عین حال دانشگاه هایی نیز وجود دارند که مصاحبه ی حضوری یکی از شروط ورود به آن هاست. برخی از دانشگاه ها هستند که برای پذیرش در برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مصاحبه ی ویدیویی (Skype) را انجام نمی دهند و همچنین کمیته پذیرش مصاحبه ی حضوری را نسبت به هرگونه مصاحبه ی دیگری بیشتر ترجیح می دهند. با این وجود بسیاری از متقاضیان، وقت و هزینه ی کافی برای طی مسافت زیاد و حضور یافتن برای مصاحبه ای که به احتمال زیاد در نهایت یک مکالمه 45 دقیقه ای خواهد بود را ندارند. با پیشرفت تکنولوژی و به لطف فناوری های امروزی، بسیاری از مصاحبه های کالج ها و دانشگاه ها اکنون با استفاده از نرم افزار Skype یا از طریق دیگر خدمات ارتباطات ویدیویی ( مانند Zoom و Whatsapp ) صورت می گیرند. هرچند اعضای کمیته پذیرش مصاحبه ی حضوری را ترجیح می دهند اما در مقایسه با تماس های تلفنی، مصاحبه های ویدئویی بینش بیشتری راجع به شخصیت دانشجوی آینده نگر ارائه می دهند. در پروسه ی اپلای برای مقاطع تحصیلی مختلف و ادامه تحصیل در خارج از کشور، به خصوص برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، که لازم است دانشجو برای خود یک استاد راهنما یا سوپروایزر پیدا و انتخاب کند، اکثر این اساتید پس از خواندن ایمیل دانشجو و همچنین رزومه ی تحصیلی وی، از او درخواست یک مصاحبه (Skype) می کنند و سوال هایی را در زمینه های مختلف می پرسند، به طور مثال هدف دانشجو از انتخاب دانشگاه یا رشته ای که قرار است به آن اپلای کند چیست، چه توانایی هایی در چه زمینه هایی دارد، چرا تصمیم به اپلای گرفته است و چرا این دانشگاه را انتخاب کرده است و بسیاری سوالات متنوع دیگر. به خاطر داشته باشید که جواب هر یک از این سؤالات با توجه به انگیزه نامه (SoP) شما خواهد بود. برای اپلای و ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، در بسیاری از این دانشگاه ها، رئیس دانشکده یا کمیته پذیرش دانشجویان، 15 الی 30 دقیقه مصاحبه تحصیلی (Skype) با دانشجو انجام می دهد و در این حین سؤالات متداولی می پرسند. بطور کلی سؤالات مصاحبه تحصیلی (Skype) بر اساس رزومه تحصیلی (CV)، انگیزه نامه (SoP)، مدارک و نمرات تحصیلی، پایان نامه و پروپوزال و اطلاعات اساسی آخرین مدرک دانشجو می باشند. بسیاری از دانشجویان نمی دانند در مصاحبه تحصیلی (Skype) چه نوع سؤالاتی از آن ها قرار است پرسیده شود. در اینجا چیزی برای ترس وجود ندارد. در واقع مصاحبه تحصیلی (Skype)، در صورت تسلط کافی بر آن، می تواند در سطح یک مکالمه ی عادی باشد. با این وجود، شما باید درباره ی آخرین مدرک دانشگاهی و رشته ای که برای آن اپلای می کنید اطلاعات کافی و تصور خوبی داشته باشید، در غیر این صورت انجام مصاحبه ممکن است برایتان بسیار دشوار باشد.

چه انتظاری باید از یک مصاحبه تحصیلی(Skype) داشت؟

در حالی که شکل و مدت زمان مصاحبه تحصیلی (Skype) بین دانشگاه ها و کالج ها متفاوت خواهد بود، اکثریت مصاحبه های تحصیلی (Skype) براساس گفتگو بین مسئول و مدرس دوره موضوع انتخابی و شما صورت می گیرند. بسته به این که برای چه دوره ای مصاحبه کنید، در یک مصاحبه تحصیلی (Skype) ممکن است شما نیاز به ارائه ی پورتفولیو داشته باشید که نمونه ای از بهترین کارهای شما را نشان می دهد. این مورد معمولاً فقط در مورد رشته های هنری صدق می کند، اما مثلا از کسانی که مایل به ادامه تحصیل در رشته ی زبان انگلیسی هستند ممکن است در مصاحبه تحصیلی (Skype) خواسته شود درباره ی شعر یا مقاله ای که نوشته اند صحبت کنند یا متقاضیان رشته هایی چون ریاضیات، ممکن است مجبور شوند معادله ای را حل کنند. در کل مصاحبه کننده در مصاحبه تحصیلی (Skype) ممکن است یک عنصر غافلگیر کننده را رو کند، هرچند که از آن ها انتظار می رود، پیشاپیش به شما اطلاع دهند.

چگونه برای مصاحبه تحصیلی(Skype) دانشگاه آماده شویم؟

قبل از مصاحبه تحصیلی (Skype) خود، لازم است که برای آن به خوبی آماده شوید؛ صرف نظر از اینکه فردی که از شما مصاحبه (Skype) می گیرد، مسئول پذیرش دانشگاه باشد یا کارفرمای یک شرکت، لازم است که شما دقیقاً مانند یک جلسه حضوری آماده باشید تا مصاحبه کننده ی خود را در مصاحبه تحصیلی (Skype) تحت تأثیر قرار دهید. برای انجام این کار، شما باید برای همه ی اتفاق هایی که در حین مصاحبه تحصیلی (Skype) می توانند شما را غافلگیر کنند، آماده باشید تا مطمئن شوید که از آن ها جلوگیری می کنید. در ادامه نکاتی را برای آماده سازی قبل و حین یک مصاحبه تحصیلی (Skype) شرح داده ایم.

نکات مهم قبل از مصاحبه تحصیلی (Skype)

از یک نام کاربری و عکس پروفایل مختص به خودتان استفاده کنید. اگر از قبل در Skype حساب کاربری دارید، مطمئن شوید که عکس پروفایل و نام کاربری شما مناسب هستند. عکس پروفایل باید یک تصویر کوچک از چهره ی شما باشد. ایجاد نام کاربری با نام و نام خانوادگی شما بسیار عالی خواهد بود.

درباره ی دانشگاه و رشته ی هدف تحقیق کنید و برای هرگونه سوال مربوط به آن ها آماده باشید. وب سایت دانشگاه را حتما چک کنید. بهتر است با ساختمان های دانشگاهی و خوابگاه های مستقر در پردیس دانشگاه، برنامه ها و دوره های ارائه شده توسط دانشگاه، باشگاه ها و انجمن ها و تاریخ و سنت های غنی دانشگاه هدف آشنا شوید. با خواندن خبر های آنلاین دانشگاه و پست های فیس بوک و توییتر، زندگی در محیط دانشگاه را احساس کنید. در واقع با نشان دادن دانش خود در مورد رویداد هایی که در دانشگاه برگزار می شوند در مصاحبه تحصیلی (Skype) خود، می توانید تعهد و علاقه خود را به اینکه می خواهید عضوی از جامعه دانشگاهی شوید، نشان دهید.

قبل از مصاحبه تحصیلی (Skype) تمرین کنید. ثبت نام و ساخت حساب کاربری در Skype رایگان است و استفاده از آن نیز بسیار آسان است. اگر مصاحبه کننده با شما تماس می گیرد، نیازی به خرید اعتبار نیز ندارید. اما قبل از چند روز ثبت نام کنید و با محیط Skype آشنا شوید. این باعث می شود در روز مصاحبه تحصیلی (Skype) از دردسرهای زیادی صرفه جویی شود، و هنگام مصاحبه تحصیلی (Skype) خود عصبی و مضطرب نشوید. میکروفون و دوربین را در کامپیوتر یا لپ تاپ خود چند بار امتحان کنید و از عملکرد صحیح آن ها اطمینان حاصل کنید. حواستان باشد که در هنگام مصاحبه تحصیلی (Skype) برای شبیه سازی تماس چشمی مستقیم در هنگام پاسخ دادن به سؤالات، به وب کم (نه به مانیتور) نگاه می کنید. برای گرفتن فیدبک واقعی و تمرین کردن و آشنا شدن با سوالات مصاحبه تحصیلی (Skype) می توانید از خدمات اپلای پلاس برای مصاحبه آزمایشی (Skype) استفاده کنید.

لپ تاپ خود را به شارژ بزنید و حواستان به اتصال اینترنت باشد. اطمینان حاصل کنید که اتصال اینترنتی شما حین مصاحبه تحصیلی (Skype) پایدار باشد. اگر از ثابت بودن اتصال اینترنت خود مطمئن نیستید، بهتر است مصاحبه تحصیلی (Skype) را در خانه یکی از دوستانتان با سرویس اینترنت بهتر انجام دهید. برنامه هایی را که ممکن است با انتقال ویدیو تداخل داشته باشند ببندید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که لپ تاپ شما در طول مصاحبه تحصیلی (Skype) به اندازه کافی شارژ داشته باشد. اگر باتری لپ تاپ در حین مصاحبه تمام شود، شما غیر حرفه ای به نظر خواهید رسید.

لپ تاپ خود را روی یک سطح سخت قرار دهید. در حین مصاحبه تحصیلی (Skype) از قرار دادن لپ تاپ خود بر روی زانو، خودداری کنید چرا که خطر لرزش وب کم به سمت بالا و پایین وجود دارد. یک دوربین لرزان حین مصاحبه تحصیلی (Skype) ممکن است مصاحبه کننده را منحرف کند یا نشان دهنده ی مضطرب بودن شما و نداشتن تمرکز باشد.

نکات مهم حین مصاحبه تحصیلی (Skype)

یک پس زمینه حرفه ای برای مصاحبه تحصیلی (Skype) خود ایجاد کنید. قفسه کتاب شلوغ، کمد لباس پر از لباس و پوسترهای گروه ها و خواننده های مورد علاقه شما باعث ایجاد یک پس زمینه وحشتناک و غیر حرفه ای در هنگام مصاحبه تحصیلی (Skype) خواهد شد. یک فضای روشن و با یک پس زمینه ساده و بدون سر و صدا در یک اتاق خواب منزل یا محل کار پیدا کنید که بتوانید مصاحبه تحصیلی (Skype) خود را به راحتی انجام دهید.

برای موفقیت و تحت تأثیر قرار دادن مصاحبه کننده لباس مناسب بپوشید. فقط به این دلیل که به راحتی در خانه خود نشسته اید به این معنی نیست که می توانید در حرفه ای بودن کم کاری کنید. حتی اگر حین مصاحبه تحصیلی (Skype)، دوربین از بالای کمر تا سر شما متمرکز شود، پوشیدن لباس های رسمی کامل از سر تا انگشت پا کاری بسیار هوشمندانه است. از لباس های با رنگ ثابت و ساده استفاده کنید. (از پوشیدن لباس هایی با طرح های شلوغ، پر از نقطه و خط پرهیز کنید). از اکسسوری های پر زرق و برق مانند گوشواره، ساعت یا گردنبند که می تواند سبب حواس پرتی شود، استفاده نکنید. در کل شما از نظر ظاهری یا لباس هایی که در هنگام مصاحبه تحصیلی (Skype) می پوشید ارزیابی نمی شوید، اما بهتر است در مصاحبه تحصیلی (Skype) خود، حرفه ای به نظر برسید. لباس های مناسب و درخور به شما کمک می کنند تا یک برداشت اول خوب داشته باشید و به مصاحبه کننده نشان دهید که تحصیل خود را جدی می گیرید.

مدل مو و آرایش را ساده نگه دارید. سعی کنید یک رنگ آرایش خنثی داشته باشید. رنگ های روشن می توانند در دوربین در هنگام مصاحبه تحصیلی (Skype) شما را خسته یا وحشت زده نشان دهند. همچنین بهتر است موهایتان خارج از صورت شما باشد، تا مجبور نشوید هنگام مصاحبه تحصیلی (Skype) آن را مدام کنار زده و به آن دست بزنید.

اطمینان حاصل کنید که روشنایی اتاق درست باشد. در اتاق باید نور کافی وجود داشته باشد اما نه در حدی که مصاحبه کننده در حین مصاحبه تحصیلی (Skype) نتواند صورت شما را واضح ببیند.

یک محیط آرام برای مصاحبه تحصیلی (Skype) خود تنظیم کنید. مصاحبه تحصیلی (Skype) باید در مکانی آرام و عاری از هرگونه سر و صدا و حواس پرتی انجام شود. اگر در خانه خود هستید، حواستان باشد که حتما تلفن خانه و تلفن همراه خود را سایلنت کنید. همچنین، مهم است که به یاد داشته باشید که اگر کامپیوتر شما هنگام دریافت پیام جدید از برنامه ها، صدا ایجاد می کند، آن اعلان ها را برای زمان مصاحبه تحصیلی (Skype) خاموش کنید.

در آخر هم، دقیقاً مانند مصاحبه حضوری، همیشه مصاحبه تحصیلی (Skype) را با تشکر از مصاحبه کننده پایان دهید.

نمونه سوالات مصاحبه تحصیلی(Skype)

دانستن آنچه از شما پرسیده خواهد شد و برنامه ریزی صحیح برای پاسخ های خود می تواند به کاهش استرس در زمان مصاحبه تحصیلی (Skype) کمک کند. در اینجا چند سؤال نمونه که در اغلب مصاحبه های تحصیلی (Skype) از دانشجویان پرسیده می شود را آورده ایم:

چرا می خواهید در این رشته تحصیل کنید؟

چرا این دانشگاه را انتخاب کرده اید؟

خود را چگونه توصیف می کنید؟

علایق اصلی شما چیست؟

نقاط قوت و ضعف شما چیست؟

به چه دستاوردی بیشتر از همه افتخار می کنید؟

برنامه های شغلی شما چیست؟

چرا باید پوزیشنی را به شما پیشنهاد کنیم؟

...

همچنین باید در مورد انواع سؤالاتی که مربوط به رشته ی خاص شما است و نیازمند دانش و اطلاعات شما راجع به پیش زمینه هایی است که برای این رشته کسب کرده اید، اطلاعات کسب کنید. به طور مثال، به عنوان یک دانشجوی دوره ی ادبیات انگلیسی، مصاحبه کننده ممکن است در مصاحبه تحصیلی (Skype) از شما بخواهد درباره یک قطعه اثر ادبی که در انگیزه نامه (SoP) شما ذکر شده است بگویید یا از شما انتظار داشته باشد که درباره مواردی صحبت کنید که در حال خواندن آن ها هستید.

سؤالاتی که شما در مصاحبه تحصیلی (Skype) می توانید بپرسید

به یاد داشته باشید که مصاحبه تحصیلی (Skype) یک فرآیند دو طرفه است، بنابراین با فهمیدن آنچه می خواهید در مورد دوره ای که برای آن اپلای می کنید بدانید (به جز مطالبی که در وب سایت دانشگاه می توانید پیدا کنید)، از این فرصت، عاقلانه استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید در مصاحبه تحصیلی (Skype) خود از مدرس دوره در مورد طیف وسیعی از روش های تدریس دوره، انتظارات برای هر سال تحصیلی، ویژگی های اصلی که یک دانشجو باید داشته باشد، و همچنین نکاتی درباره موفقیت در این دوره سؤال کنید.

مصاحبه كننده در یک مصاحبه تحصیلی (Skype) به دنبال چه چیزی است؟

مصاحبه‌كنندگان در مصاحبه تحصیلی (Skype) می‌خواهند دقیقاً بدانند شما چه چیزی برای ارائه دارید، مطمئن شوند كه تصمیمات شغلی خود را جدی می گیرید و برای زندگی و تحصیل در دانشگاه آن ها از آمادگی لازم برخوردار هستید. با نشان دادن اشتیاق به رشته و علایق دیگر خود در مصاحبه تحصیلی (Skype)، ضمن اینکه برخورداری از علاقه و دانش واقعی برای دوره و دانشگاه را نشان می دهید، به عنوان فردی کاملاً توانا و با پتانسیل پیشرفت در این محیط به نظر خواهید رسید.

با وجود تأثیرگذاری اپلیکیشن شما در روند اپلای، کمیته پذیرش ممکن است هنوز هم بخواهد شما را قبل از ارائه ی پیشنهاد نهایی خود ملاقات کند، بنابراین با اطمینان حاصل کردن از داشتن یک مصاحبه تحصیلی (Skype) موفقیت آمیز، پذیرش حتمی در دانشگاه آینده مورد علاقه تان را برای خود تأمین کنید. برای آمادگی هرچه بیشتر و بهتر در مصاحبه تحصیلی (Skype)، لازم است تا علاوه بر آشنایی با سوالاتی که مصاحبه کننده در مصاحبه تحصیلی (Skype) ممکن است از شما بپرسد، میزان مهارت و تسلط خود را هم بر صحبت کردن به زبان انگلیسی و هم بر غلبه کردن بر استرس در زمان مصاحبه تحصیلی (Skype) افزایش دهید. به شما پیشنهاد می کنیم برای موفقیت در این بخش از روند اپلای خود، از تیم مجرب اپلای پلاس کمک بگیرید تا به راحتی و با تضمین بیشتری، گام آخر در جهت تحصیل در کشور مورد علاقه خودتان را بردارید و یک مصاحبه تحصیلی (Skype) بسیار عالی را پشت سر بگذارید.