تحصیل-در-استرالیا

کشور استرالیا


تحصیل در استرالیا

استرالیا همواره به عنوان کشوری که بهترین مراکز آموزشی را در خود دارد شناخته می شود. درصد بالای رفاه و درآمد بالای مشاغل در این کشور و همینطور شرایط اقامتی خاص آن، استرالیا را به مقصد اول تعداد زیادی از دانشجویان تبدیل کرده است. در استرالیا دوره های آماده سازی برای دانشجویانی که هنوز به سطح مورد قبول دانشگاه ها نرسیده اند هم برگزار می شود، فرقی ندارد که شما اخیرا از دبیرستان فارغ التحصیل شده باشید، تحصیلات عالی خود را شروع کرده باشید یا تصمیم به تغییر رشته گرفته باشید، استرالیا همواره می تواند گزینه بسیار خوبی برای تحصیل و زندگی باشد.

کشور استرالیا

استرالیا ششمین کشور پهناور در دنیا است و در نیم کره جنوبی کره زمین واقع شده است؛ سرزمینی است هموار و تنها قاره در جهان بوده که به صورت یک کشور می باشد. شهر کانبرا با جمعیتی در حدود ۳۸۰۰۰۰ نفر پایتخت این کشور است و ملبورن و سیدنی نیز دو شهر بزرگ این کشور محسوب می شوند. زبان رسمی کشور استرالیا انگلیسی است و از سال ۱۹۴۵ به بعد بیش از 6 میلیون نفر از 200 کشور بعنوان مهاجر وارد استرالیا شده اند و به همین ترتیب بیش از یک چهارم جمعیت کشور استرالیا را مهاجران تشکیل می دهند. ‌همچنین استرالیا هرسال پذیرای بیشتر از ۳۰۰ هزار دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف می باشد. از لحاظ شرایط آب و هوایی نیز اکثر شهرهای استرالیا دارای آب و هوایی معتدل هستند، ایالت‌های شمالی استرالیا معمولا گرم بوده و ایالت‌های جنوبی این کشور فقط در اوایل زمستان سرد می‌شوند، در حالت کلی این کشور دارای آب و هوای مناسبی است. اقتصاد استرالیا با نرخ رشد بالا، نرخ بهره پایین و تورم کم یکی از برجسته‌ترین اقتصادهای جهان محسوب می شود که یکی از نقاط قوت این کشور به حساب می‌آید. فرهنگ کشور استرالیا بسیار متنوع بوده و این تنوع در فرهنگ، غذا، شیوه زندگی و نوع رفتار مردم به خوبی منعکس‌ می‌شود. این متنوع بودن فرهنگ باعث شده است که مردم استرالیا افرادی پرجنب و جوش، پر انرژی و خلاق باشند. در استرالیا مذهب های مختلفی وجود دارد از جمله مسیحیت، اسلام، یهودی، بهایی و ... . درحالت کلی 70درصد مردم استرالیا مسیحی هستند. گرچه زبان اول در استرالیا زبان انگلیسی می باشد اما بیش از ۲۰۰ نوع زبان دیگر در استرالیا وجود دارد که شامل ۴۵ زبان مختلف بومی است، زبان‌هایی که در کشور استرالیا صحبت می‌شوند عبارت‌اند از انگلیسی، یونانی، ایتالیایی، کانتونی، ویتنامی و ... .

 

 کار در استرالیا

یکی از شرایط ویزای تحصیلی استرالیا این است که دانشجویان بین المللی باید همواره به صورت تمام وقت مشغول به تحصیل باشند؛ با این وجود اجازه کار در استرالیا برایشان مقدور است. به طور مثال دانشجویان مقاطع فنی حرفه ای، کارشناسی و کارشناسی ارشد قادر خواهند بود به صورت پاره وقت زمانی که مشغول به تحصیل هستند کار کنند. (به مدت 40 ساعت هر دو هفته) همچنین در تعطیلات می توانند به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند، در حالی که دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا محدودیت کاری ندارند و می توانند به صورت تمام وقت کار کنند.

 

هزینه های زندگی دانشجویی در استرالیا

بر اساس میانگین‌های به دست آمده هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا به نسبت بالاست. دولت استرالیا دارا بودن بیمه دانشجویی را یکی از شروط مهم برای صدور ویزای تحصیلی دانسته و پوشش بیمه ای برای تمامی دانشجویان خارجی محصل در استرالیا الزامی است. همچنین بدلیل بالا بودن هزینه های پزشکی و درمانی در استرالیا، تحت پوشش بیمه قرار گرفتن می تواند تا چندین هزار دلار در هزینه های درمانی صرفه جویی کند. همچنین دانشجویان می توانند تا 20 ساعت در هفته در هنگام تحصیل و بصورت نامحدود در تعطیلات به کار دانشجویی بپردازند.

در نمودار زیر می توان هزینه های زندگی دانشجویی در استرالیا را مشاهده نمود. به یاد داشته باشید که این مبالغ بسته به محل و شیوه زندگی و حتی رشته تحصیلی شما متفاوت خواهد بود.

 

میانگین-هزینه-در-استرالیا

 

مدارک لازم ویزای تحصیلی استرالیا

 • فیش سفارت

 • پاسپورت، کارت ملی، شناسنامه و سند ازدواج در صورت تاهل

 • 4 عدد عکس پاسپورتی

 • ترجمه کارت پایان خدمت

 • مدرک تحصیلی و ریز نمرات تحصیلی

 • پذیرش تحصیلی

 • مدارک مالی مورد نیاز

 • رزومه (CV) و انگیزه نامه

 • اصل مدرک زبان

برای دریافت ویزای تحصیلی کشور استرالیا، ممکن است سوالاتی برای شما مطرح شده باشد که در ادامه به تعدادی از آن ها پاسخ داده ایم:

- چه زمانی باید شروع کنم؟ قبل از شروع ترم تحصیلی

- آیا به پول بلوکه شده در بانک نیازی هست؟ بله

- ویزای تحصیلی چند ماه اعتبار دارد؟ مشخص نیست اما برای اینکه بتوانید در طول کل برنامه مدرک خود بمانید، ممکن است لازم باشد هر سال ویزای خود را تمدید کنید. اگر می خواهید بعد از اتمام مدرک تحصیلی خود در استرالیا بمانید، باید از طریق اداره مهاجرت برای ویزای متفاوت یا تمدید ویزا اقدام کنید.

- آیا به مصاحبه در سفارت استرالیا نیازی هست؟ بله

- هزینه ی گرفتن ویزا چقدر است؟ در حدود 380 یورو

- آیا به اثبات تمکن مالی نیاز هست؟ بله

- آیا به مدرک زبان نیازی هست؟ فقط در حد دارا بودن مهارت های زبانی کافی که تضمین می کند شما می توانید در کلاس ها به راحتی صحبت کنید و خود را در استرالیا مدیریت کنید. 

- آیا معاینه پزشکی مورد نیاز است؟ بله

 

 

بررسی مقاطع تحصیلی در دانشگاه های استرالیا

مدت تحصیل در دانشگاه های استرالیا

  • کارشناسی: معمولا سه ساله است اما به شرط سپری کردن سال چهارم، مدرک Honours به دانشجو اعطا می شود.

  • کارشناسی ارشد: طول این دوره تحصیلی معولا یک الی دو ساله است.

  • دکترا: تحصیل در این مقطع معمولا 3 سال به طول می انجامد.

زبان تحصیل در دانشگاه های استرالیا

همانطور که از یک کشور انگلیسی زبان انتظار می رود، آنها می خواهند سطح انگلیسی شما به گونه ای باشد که بتوانید بدون هیچ مشکلی در این کشور زندگی کنید. به همین دلیل استرالیا بیش از 5 گزینه برای گواهینامه انگلیسی شما دارد:

   • TOEFL

   • IELTS

   • C1 Advanced

   • Victorian Certificate of Education (VCE)

   • Pearson Test of English (PTE)

لازم به ذکر است که تمامی دانشگاه های استرالیا برای پذیرش به آیلتس آکادمیک حداقل 6.5 نیاز دارند و همچنین هیچ کدام از موارد امتحانی به تنهایی نباید کمتر از 6 باشند.

برای گرفتن ویزای دانشجویی از سفارت نیز به آیلتس جنرال با نمره 6 نیاز خواهید داشت.

 

تحصیل-در-استرالیا

 

مدارک مورد نیاز پذیرش دانشگاه های استرالیا

کارشناسی

   • مدرک زبان انگلیسی به شرح بالا

   • ریز نمرات دوره پیش دانشگاهی

   • معدل نیز وابسته به دانشگاه منتخب است.

کارشناسی ارشد

   • مدرک زبان به شرح بالا

   • ریز نمرات و مدرک دوره کارشناسی

   •  حداقل دو معرفی نامه

دکترا

   • مدرک زبان

   • ریز نمرات و مدرک فوق لیسانس یا Honours

   • معرفی نامه از دو نفر از اساتید دوره کارشناسی و یا استاد راهنما

   • پایان نامه دوره کارشناسی ارشد

 

بورسیه در دانشگاه های استرالیا

کارشناسی و کارشناسی ارشد: بورسیه در این مقاطع محدود است، با این حال برای گرفتن بورسیه در این مقاطع لازم است مستقیما از طریق دانشگاه ها ثبت نام خود را انجام دهید.

دکترا: امکان گرفتن بورسیه در این مقطع در صورت دارا بودن معدل بسیار بالا و سابقه علمی وجود دارد.

 

تحصیل-در-استرالیا

۱۰ دانشگاه برتر استرالیا بر اساس رنکینگ ۲۰۲۰ QS

شهر

رتبه در استرالیا

رتبه در جهان

نام دانشگاه

کانبرا

1

29

Australian National University (ANU)

ملبورن

2

38

University of Melbourne

سیدنی

3

42

University of Sydney

سیدنی

4

43

University of New South Wales (UNSW)

بریزبین

5

47

University of Queensland (UQ)

ملبورن

6

58

Monash University

پرت

7

86

University of Western Australia (UWA)

ادلاید

8

106

University of Adelaide

سیدنی

9

140

University of Technology Sydney (UTS)

نیوکاسل

10

207

University of Newcastle, Australia (UON)

دیدگاه کاربران

محمدضیا علی پور

ازآنجایی که افغانستان جای تحصیل تعلیم نمانده وجان خودم وفرزندانم به خطر بود درکشور ایران مهاجرت کردم از کشور بشردوست استرالیا تقاضا دارم برای خودم وخانواده ام ویزه بشردوستانه لطف نمائد

1401/11/05 00:30 پاسخ

Zahra Fasihi Dastjerdi

مگر در ایران مشکلی براتون پیش اومده؟ کسی شما رو تهدید کرده؟

1402/08/23 16:43 پاسخ

مصی

من میخام امسال کنکورتجربی بدم ۲۴سالمه میتونم اپلای کنم یاحتماباید اینجادانشگاه برم؟؟؟

1402/11/12 02:52 پاسخ

اپلای پلاس

سلام دوست عزیز. بله میتونید اپلای کنید. ولی قبلش حتما باید به نظام وظیفه برید و شرایط رو ازشون بپرسید.

1402/11/13 16:20 پاسخ