سوالات متداول درباره ی ویزای تحصیلی کانادا

دسته بندی: ویزا و سفارت

2020/06/15


سوالات متداول درباره ی ویزای تحصیلی کانادا

با داشتن استادی پرمیت چه مدت می توانید در کانادا بمانید؟

استادی پرمیت معمولاً برای مدت زمان تحصیل معتبر است، به علاوه 90 روز دیگر. درواقع این 90 روز به شما اجازه می دهد تا برای تمدید اقامت خود اقدام کنید یا برای ترک کانادا آماده شوید.

  1. درصورت گذراندن دوره های مقدماتی

اگر مدرسه یا دانشگاهی که به آن اپلای کرده اید شما از شما بخواهد قبل از پذیرش در برنامه اصلی، ابتدا دوره هایی را به عنوان پیش نیاز پشت سر بگذارید (پذیرش مشروط)، استادی پرمیت برای مدت آن دوره ها به علاوه 1 سال دیگر اعتبار دارد. زمانی که شما در برنامه اصلی پذیرفته شدید، باید برای تمدید اقامت خود به عنوان دانشجو اقدام کنید.

  1. به اتمام رساندن تحصیلات پس از منقضی شدن استادی پرمیت

اگر تحصیلات خود را قبل از تاریخ منقضی شدن استادی پرمیت خود به پایان نرسانید، باید برای تمدید اقامت خود به عنوان دانشجو اقدام کنید. اگر این کار را نکنید، باید تحصیل خود را متوقف کرده و کانادا را ترک کنید.

  1. به اتمام رساندن تحصیلات قبل از منقضی شدن استادی پرمیت

اگر تحصیلات خود را زودتر از تاریخ منقضی شدن استادی پرمیت خود تمام کنید، 90 روز اعتبار پس از اتمام تحصیلات برای استادی پرمیت دیگر برای شما معتبر نخواهد بود و به محض تمام شدن دوره تحصیلات خود، باید کانادا را ترک کنید.

 

در چه شرایطی به استادی پرمیت نیازی نیست؟

شما می توانید در هر مدرسه یا دانشگاهی در کانادا بدون داشتن استادی پرمیت تحصیل کنید اگر:

  • دوره تحصیل شما 6 ماه یا کمتر طول می کشد.
  • مطالعات شما بخشی از یک برنامه طولانی تر یا پیش نیاز آن نیستند.
  • شما تمام مدت تحصیل خود را در مدت زمانی که سفارت کانادا برای شما تایید کرده است به اتمام می رسانید (معمولاً 6 ماه بعد از ورود)

اگر دوره های مقدماتی (پیش نیاز دوره های اصلی) را می گذرانید، لازم است استادی پرمیت دریافت کنید، حتی اگر دوره تحصیل کمتر از 6 ماه باشد. اگر این کار را نکنید، قبل از شروع برنامه تحصیل کامل خود باید برای استادی پرمیت درخواست دهید. بسته به زمان پروسه دریافت استادی پرمیت، شما ممکن است آن را به موقع برای شروع مطالعات خود دریافت نکنید.

 

آیا می توان هنگام تحصیل در کانادا، به ایران برگشت؟

 بله. اگر شما هنگام تحصیل خود بخواهید به ایران برگردید، ممکن است هنگام بازگشت به کانادا، لازم باشد دوباره اثبات کنید که در دانشگاه پذیرفته شده بودید. همچنین اگر ویزای بازدید کننده (ویزیتور) یا مجوز سفر الکترونیکی (ETA)  دارید، مطمعن شوید که ویزا هنگام بازگشت به کانادا معتبر باشد.

 

آیا می توان در حین تحصیل در کانادا کار کرد؟

بله، به عنوان یک دانشجوی بین المللی، در صورت واجد شرایط بودن برای برخی شرایط، ممکن است تحت برنامه های کاری مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا برای دانشجویان، کار کنید.

 

آیا می توان بدون مجوز کار (ورک پرمیت) در دانشگاه کار کرد؟

مادامی که شما یک استادی پرمیت معتبر داشته باشید و به عنوان یک دانشجوی تمام وقت در یک DLI ثبت نام کرده باشید، ممکن است بتوانید در دانشگاه کار کنید. کارفرمای شما ممکن است دانشگاه شما یا یک پیمانکار خصوصی باشد که در پردیس دانشگاه فعالیت می کند.

 

آیا می توان بدون مجوز کار بیرون از دانشگاه کار کرد؟

شما مجاز به کار کردن خارج از دانشگاه حداکثر تا 20 ساعت در هفته در طول دوره ی تحصیل و همچنین کار تمام وقت در  زمان تعطیلی دانشگاه هستید (مثلا بین دو ترم).

 

چه مقدار پول برای تمکن مالی کافی می باشد؟

تمکن مالی شما باید هزینه شهریه سالانه به علاوه هزینه زندگی (طبق جدول بالا) را پوشش دهد. درصورت داشتن فاند، باید نامه آن را ضمیمه کنید. درصورتی که هزینه های شما توسط فاند و بورسیه پوشش داده می شود، باز هم بهتر است یک گواهی تمکن مالی با مقدار جزئی ارائه دهید.

 

آیا به معاینه پزشکی نیاز است؟

دانشجویان مقیم ایران هنگام اپلای برای استادی پرمیت به معاینه پزشکی نیاز ندارند. شما می توانید کشورهایی را که به معاینه پزشکی نیاز دارند در اینجا ببینید.

 

مدت زمان بررسی درخواست ویزا چقدر است؟

اداره مهاجرت کانادا برای هر درخواستی در این لینک زمان های تقریبی را اعلام کرده است و شما می توانید با توجه به آن ها برای زمان تقریبی بررسی ویزای خود را تخمین بزنید.

 

آیا برای گرفتن استادی پرمیت به مینیمم نمره تافل یا آیلتس نیاز هست؟

بطور جداگانه نه. سفارت همان نمره ای که دانشگاه مورد نظر شما تعیین کرده است را معیار قرار می دهد.

 

آیا لازم است نامه ی دیفر یا پذیرش جدید را به طور جداگانه برای سفارت ارسال کرد؟

خیر، درصورت لزوم خود سفارت از طریق حساب کاربری شما و ایمیل نامه را از شما درخواست خواهد کرد.

 

فرمت فایل های ارسالی برای سفارت چه نوعی هستند؟

DOC یا DOCX برای فایل ورد، JPG، TIFF، PNG برای عکس ها و فرمت PDF

 

مدارک لازم در فرودگاه برای گرفتن استادی پرمیت چه هستند؟

پاسپورت، نامه پذیرش، نامه فاند، گواهی CAQ اگر در کبک پذیرش دارید و درصورت احتیاط مدارک مالی

 

آیا سابقه ریجکتی از کشور های دیگر مشکل ساز می شود؟

خیر

 

آیا برای سابقه کار لازم است بیمه ارائه دهیم؟

می توانید بیمه ارائه دهید، می توانید یک گواهی از سابقه کار ارائه دهید، در هر صورت بایدیک مدرک رسمی باشد.

 

برای مدارک مالی از چه چیزهایی می توان استفاده کرد؟

برای اثبات تمکن مالی می توانید از مواردی مثل اسناد سرمایه گذاری قابل فروش، سهام، اوراق قرضه، فیش حقوقی، حساب بانکی، اموال منقول قابل فروش، حساب بانکی، مدارک ارزی، اوراق بهادار و ... استفاده کرد.

 

در نامه ی بانکی مبالغ را به ریال نوشته است، آیا باید تبدیل کرد؟

شما می توانید نرخ روز دلار کانادا را در نامه تمکن مالی ذکر کنید.

 

 


دیدگاه کاربران

Farzane

باسلام. برای تمکن مالی ماشینی که به نام ما هست و زمینی که قولنامه ای است جز تمکن حساب میشود یاباید حتما پول نقد در حساب بانکی باشد؟؟

1399/11/09 12:38 پاسخ

اپلای پلاس

سلام، معمولا جز پول نقد چیز دیگه ای رو قبول نمیکنن

1399/11/11 13:40 پاسخ

مينا

سلام.پارسال از دانشگاهي در كانادا پذيرش گرفتم. الان ميخوام براي ويزا اقدام كنم چون كلاسها پاييز شروع ميشه. ايلتس ٧ داشتم كه يك ماه است منقضي شده. از نظر دانشگاه مشكلي نيست ولي من نگران اداره ويزا هستم كه آيا به مشكل بر ميخورم يا خير

1400/02/11 23:14 پاسخ